ایران/استان تهران/فلکه دوم صادقیه
  • تلفن تماس 09391129128

  • آدرس ایمیل

آموزش و ساخت فایل robots.txt

آموزش و ساخت فایل robots.txt فایل robots.txt robots.txt ساخت فایل robots.txt

اموزش ساخت فایل robots.txt

آموزش و ساخت فایل robots.txt .فایل robots.txt چیست یک فایل وردپرسی است که با هدف تأمین امنیت فایل های شما بر روی هاست از دسترسی موتورهای جستجو ساخته می شود. در واقع شما می توانید با فایل robots.txt به ربات های موتورهای جستجو دستور دهید که اجازه دارند کدام یک از آدرس های شما را مورد جستجو قرار دهند و کدام یک را نادیده بگیرند. ممکن است که شما یک پوشه سراسر از تصاویر و فایل های خصوصی در هاست خود داشته باشید که نمی خواهید موتورهای جستجو داخل آن ها را جستجو کنند و به عنوان نتیجه در مرورگرها نشان دهند، با کمک robots.txt به این هدف خود خواهید رسید.

 

چگونه یک robots.txt را بسازیم؟

برای ساخت این فایل باید چندین مرحله را بگذرانید که به صورت خلاصه در اینجا توضیح داده می شود: مرحله اول: ابتدا وارد مرورگر شوید و سپس به هاست خود وارد شوید. داخل محیط هاست، یک بخش تحت عنوان “File Manager” وجود دارد. بر روی آن کلیک کنید. مرحله دوم: حال باید وارد بخش /public_html/ شوید. مرحله سوم: پس از وارد شدن به این مسیر، باید یک فایل متنی را با نام robots.txt بسازید. کافی است از منوی بالای صفحه گزینه New File را انتخاب کنید. سپس نام فایل را با استفاده از فیلد New File name به robots.txt تغییر دهید. سپس بر روی گزینه Create New File کلیک کنید تا فایل برای شما درست شود. پس از ساخت این فایل، زمانی که موتورهای جستجو به هاست شما وارد می شوند، کدهای فایل ایجاد شده را بررسی می کنند و سپس به جستجوی فایل های شما می پردازند.

دستورهای فایل robots.txt

دو دستور در داخل این فایل قابل نوشتن است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت دستور User-agent: با استفاده از این دستور می توانید مشخص کنید که کدام ربات های جستجوگر (مانند گوگل، یاهو و یا سایر ربات های جستجوگر) از دستورات نوشته شده در این فایل باید تبعیت کنند.دستور Disallow: این دستور برای مشخص کردن صفحاتی که ربات های نوشته شده در بخش User-agent اجازه دسترسی به آن ها را ندارند، استفاده می شود.

مثال هایی از کدهای اشاره شده را در زیر می بینیم:

  • User-agent: *
  • Disallow: /aryafen/
  • Disallow: /temp/
  • User-agent: *
  • Disallow:

این کد به این معنا است که تمامی ربات های جستجوگر (علامت * به معنای تمامی ربات ها است) نمی توانند به 2 پوشه /aryafen/ و /temp/ دسترسی داشته باشند. برای اینکه مشخص کنیم تمامی ربات ها می توانند به کل پوشه های روی هاست ما دسترسی داشته باشند، از کد زیر استفاده می کنیم:

 

منبع سورین لینک

 

آموزش و ساخت فایل robots.txt .آموزش و ساخت فایل robots.txt.آموزش و ساخت فایل robots.txt.آموزش و ساخت فایل robots.txt

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0